jak powstaje OLIS?

Oficjalna lista sprzedaży detalicznej.

Oficjalne Listy Sprzedaży (OLiS) to cotygodniowe zestawienia sprzedaży detalicznej, prezentujące dane dotyczące sprzedaży fizycznej i cyfrowej albumów i singli. Powstają w oparciu o dane sprzedażowe sklepów oraz muzycznych serwisów internetowych, uczestniczących w tym projekcie. Dane odnoszą się do tygodnia poprzedzającego kolejne wydanie listy.

OLiS jest kompilowana przez niezależną brytyjską firmę Ranger. Powierzenie zliczania danych profesjonalnej instytucji gwarantuje wiarygodność i rzetelność listy. Oprócz listy głównej, tj. Oficjalnej Listy Sprzedaży – albumy, obejmującej streaming albumów cyfrowych i sprzedaż albumów fizycznych, w panelu publikowane są również następujące tygodniowe zestawienia:

  • Oficjalna Lista Sprzedaży – single w streamie
  • Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy w streamie
  • Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy fizycznie
  • Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy – winyle.

 

Dane dotyczące streamingu są gromadzone i analizowane przez firmę Ranger. Dane do listy Olis raportują najważniejsze serwisy streamingowe w Polsce. Obecnie są to: Spotify, YouTube, Apple Music, Deezer.

Dane dotyczące sprzedaży fizycznej są gromadzone przez firmę Kantar Polska. Dane do listy Olis raportują zarówno sklepy sieciowe (np. Empik, MediaMarkt, Świat Książki), jak i sklepy niezależne, sklepy firmowe wytwórni fonograficznych, a także sklepy internetowe i prowadzące sprzedaż na koncertach.

O firmie Kantar

Kantar to wiodąca na świecie firma doradcza i konsultingowa działająca w oparciu o analizę danych i informacji. Oferujemy całościową, unikatową i wszechstronną wiedzę o tym, jak ludzie myślą, co czują i jak działają – globalnie i lokalnie – na ponad 90 rynkach. Łącząc pogłębioną wiedzę i doświadczenie naszych pracowników, zgromadzone zasoby danych i wypracowane przez lata normy, a także innowacyjne analizy i technologie analityczne, pomagamy naszym klientom rozumieć ludzi i stymulować zrównoważony wzrost. Kantar w Polsce, to ponad 30 lat doświadczeń w realizacji projektów badawczych i doradztwie marketingowym. www.kantar.com.

O firmie Ranger

Ranger, firma obecna na rynku muzycznym od 1993 roku, od ponad 10 lat jest kluczowym dostawcą technologii umożliwiającej kompilację list muzycznych. W tym celu opracowany został system Ultimate, który zapewnia wysoką jakość, szybkość i elastyczność kompilowanych danych. Obecnie Ranger przygotowuje listy muzyczne na siedmiu rynkach w Europie: w Polsce, Estonii, Finlandii, Islandii, Norwegii, na Litwie i Łotwie. Współpracuje również z firmą Kantar przy tworzeniu oficjalnych list sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.rangercharts.com.